.site-title, .site-description { position: absolute; clip: rect(1px, 1px, 1px, 1px); } .main-navigation:not(.mobile-navigation) .primary-menu > li > a{ color: #blank; } .sidebar-open i{ background: #blank; }

Zagraniczne rozmowy telefoniczne tanieją!

Do niedawna telefoniczne rozmowy za granicę wiązały się z wysokimi opłatami. Dzięki unijnym przepisom ujednolicającym i obniżającym koszty połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej obecnie mamy tańsze połączenia roamingowe. Sprawdź, jakie zamiany już nastąpiły, a co jeszcze przed nami.

Od 30 kwietnia 2016 roku za połączenia roamingowe możemy płacić mniej, co zawdzięczamy wprowadzeniu ujednoliconego i bardziej przejrzystego mechanizmu naliczania opłat. Jego podstawę stanowi „krajowa cena detaliczna”, czyli stawka jaką płaci abonent za usługi telefonii komórkowej w swoim kraju. Do tej stawki może być ponadto doliczana tzw. dopłata, która jest sztywno ustalonym kosztem za poszczególne usługi.

Tańsze opłaty w praktyce
Jeżeli za minutę rozmowy telefonicznej w kraju – zgodnie z posiadanym planem taryfowym – płacimy na przykład 30 groszy, to za identyczną usługę w roamingu operator będzie mógł doliczyć dopłatę w maksymalnej wysokości 25 groszy. Podsumowując za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłacimy nie więcej niż 55 groszy.
Widzimy więc, że wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Z kolei wysokość dopłat (maksymalnych) jest stałą stawką. Cennik w odniesieniu do poszczególnych usług prezentuje się następująco:
– 1 minuta rozmowy to 25 groszy,
– wiadomość tekstowa SMS to 10 groszy,
– wiadomość MMS to 25 groszy,
– przesyłanie danych za 1 MB to 25 groszy.
W przypadku minuty połączenia odebranego koszt jest stały i bez względu na posiadany plan taryfowy wynosi 5 groszy.

Dowolny wybór taryfy roamingowej!
Warto zaznaczyć, że klienci posiadają możliwość wyboru innej taryfy roamingowej. Dzięki temu jeżeli wykupiony pakiet spełnia oczekiwania abonenta, ten może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić następny. Natomiast w przepadku gdy abonent nie jest zadowolony z posiadanego pakietu ma prawo do swobodnego przechodzenia między taryfami roamingowymi. Taka zmiana powinna zostać przeprowadzona w ciągu jednego dnia roboczego.

Kolejne zmiany w 2017
W czerwcu 2017 roku opłata dodatkowa ma być zniesiona całkowicie, co oznacza że od tej daty opłata dodatkowa nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia według krajowej ceny detalicznej. Dodatkowo możemy spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *